MAX197BEAI+ Overview28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) is available as a package.There is a Tube package available for this data acquisition unit.The working temperature should be set to -40°C~85°C to maintain normal operation.There is an outstanding Data Acquisition System (DAS) that you can use for what you paid.This part can be mounted through Surface Mount to save space.For this unit, if your meter does not read 4.75V~5.25V for the supply voltage, you will need to redo the circuit.Total terminations are 28.You can access high performance with 1 functions here.This unit accomplishes complicated tasks efficiently because it deploys 8 channels.In case you are interested in similar specs, you can search "MAX197".ADCs/DACs is common for this data acquisADCs/DACsion unADCs/DACs to be applied a voltage of 5V.In terms of pin count, it has 28.ADCs/DACs is a device that can capture data in 12-bADCs/DACs resolution.There are 28 pins on the unit.If the power supply is at least 4.75V, it can work.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters is not allowed to supply the part wAnalog-to-digital converters/Digital-to-analog convertersh voltages higher than 5.25V.
MAX197BEAI+ FeaturesSurface Mount acquisition unit
8 channels process
12-Bit acquisition unit
MAX197BEAI+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX197BEAI+ ADCs/DACs applications.
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 1997 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Data Acquisition System (DAS) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX197 |
| Pin Count | 28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 12 |
| Data Interface | Parallel |
| Sampling Rate (Per Second) | 100k |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Length | 10.2mm |
| Height Seated (Max) | 1.99mm |
| Width | 5.29mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |