MSC1201Y2RHHTG4 OverviewADCs/DACs is enclosed in the 36-VFQFN Exposed Pad package.The Tape & Reel (TR) package includes this data acquisition unit.Keeping the working temperature at -40°C~125°C will ensure normal operation.ADCs/DACs is possible for you to get back what you paid from this outstanding ADC and DAC: MCU Based.You can save more space by mounting this part through Surface Mount.As this unit is designed, if your meter does not read 2.7V~5.25V for the supply voltage, it is best to redo it.A total of 36 terminations have been recorded.Using 6 channels, this unit efficiently performs complex tasks.If you are looking for parts with similar specifications, you may want to try searching "MSC1201Y2".Data acquisition units typically require voltages of 5V.The pin count is 36.It's a high resolution data acquisition device capable of obtaining 24-bit data at a high resolution.Units with 36 pins are available.As a result of the Surface Mount technique, many cases of use became more feasible.You can supply this device with 5.25V.In total, this data acquisition device includes 16 I/Os.
MSC1201Y2RHHTG4 FeaturesSurface Mount acquisition unit
6 channels process
24-Bit acquisition unit
5.25V unit
16 enhanced I/Os
MSC1201Y2RHHTG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
MSC1201Y2RHHTG4 ADCs/DACs applications.
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 36 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 36 |
| Type | ADC and DAC: MCU Based |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | MSC1201Y2 |
| Pin Count | 36 |
| Operating Supply Voltage | 5.25V |
| Power Supplies | 3/5V |
| Number of Channels | 6 |
| Interface | I2C, SPI, Serial, USART |
| Memory Size | 4kB |
| Number of I/O | 16 |
| Nominal Supply Current | 33mA |
| RAM Size | 256B |
| Memory Type | FLASH |
| Number of Bits | 24 |
| Bit Size | 8 |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | NO |
| DAC Channels | YES |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Data Interface | SPI |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Sampling Rate | 1 ksps |
| Core Architecture | 8051 |
| Sampling Rate (Per Second) | 1k |
| Power Consumption | 4mW |
| Max Frequency | 33MHz |
| Number of Programmable I/O | 16 |
| Voltage Supply Source | Analog Digital |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |