MAX198BCWI OverviewPackage 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) includes it.The Tube package contains this data acquisition unit.Normal operation should be performed with the working temperature set to 0°C~70°C.There is a possibility that you will be repaid what you paid from the outstanding Data Acquisition.This part will save even more space if it is mounted through Surface Mount.Total, there are 28 terminations that have been made.In order to access high performance for a wide range of applications, we have included the 1 functions here.Due to the deployment of 6 channels, this unit is able to perform complex tasks very efficiently.The voltage to be applied to this data acquisition unit is 5V.In terms of pin count, it has a total of 28 pins.A power supply of at least 0 is needed for it to function.No voltage is allowed to exceed 5.25V.
MAX198BCWI FeaturesSurface Mount acquisition unit
6 channels process
MAX198BCWI ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
MAX198BCWI ADCs/DACs applications.
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
Handheld Terminal Interface
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Type | Data Acquisition |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G28 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Number of Channels | 6 |
| Data Interface | Parallel |
| Sampling Rate (Per Second) | 100k |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Length | 17.9mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |