MAX3107ETG/V+T OverviewAs its uP/uC/Peripheral ICs type, SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used.In its configuration, 24 terminations are used.The current status of this electronic part is Active.In this case, the electronic device is a type of integrated circuit with 24 pins.The 24 pins form the basis for its configuration.
MAX3107ETG/V+T FeaturesMAX3107ETG/V+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX3107ETG/V+T UARTs applications.
Cellular data devices
Industrial computing
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 24 |
| Published | 2013 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 24 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Length | 3.5mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 3.5mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 24-TQFN (3.5x3.5) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX3107 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Supply Voltage - Max | 3.6 V |
| Supply Voltage - Min | 1.71 V |
| Series | - |
| Subcategory | Interface ICs |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 1.95V, 1.71V ~ 3.6V, 2.35V |
| Number of Channels | 1, UART |
| Memory Size | 128 B |
| Operating Supply Current | 4 mA |
| Data Rate | 24 Mb/s |
| Product Type | UART Interface IC |
| Protocol | IrDA, RS232 , RS485 |
| Data Rate (Max) | 24Mbps |
| With False Start Bit Detection | No |
| Features | Internal Oscillator |
| With Modem Control | No |
| With Auto Flow Control | Yes |
| With IrDA Encoder/Decoder | Yes |