ST16C450CP40 OverviewIts uPs/uCs/Peripheral ICs type is SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.As part of its configuration, it uses 40 terminations.UART operates on 5V supply voltage.As a way to communicate data, the board has 1 serial I/Os.There are 40 pins on this electronic device.24MHz is the clock frequency of this integrated circuit.UART can operate at a maximum temperature of 70°C.With power supplies of 3.3/5V, electronic designers can use it reliably and efficiently.Additionally, it is capable of performing ALSO OPERATES AT 2.97 V MINIMUM SUPPLY.By maintaining the supply voltage below 5.5V, normal operation can be assured.Data can be transferred through 2 I/Os.As long as the supply voltage remains above 4.5V, normal operation can be ensured.3mA is the maximum acceptable supply current.
ST16C450CP40 Features1 serial I/Os
Clock frequency of 24MHz
Power supplies of 3.3/5V
ALSO OPERATES AT 2.97 V MINIMUM SUPPLY
2 I/Os
ST16C450CP40 ApplicationsThere are a lot of Exar Corporation
ST16C450CP40 UARTs applications.
Portable and battery operated devices
Cellular data devices
Industrial computing
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
| Surface Mount | NO |
| JESD-609 Code | e0 |
| Number of Terminations | 40 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.97 V MINIMUM SUPPLY |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 40 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T40 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 3.3/5V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Number of I/O | 2 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 24MHz |
| Supply Current-Max | 3mA |
| Address Bus Width | 3 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | NO |
| External Data Bus Width | 8 |
| RAM (words) | 0 |
| Number of Serial I/Os | 1 |
| Data Transfer Rate-Max | 0.1875 MBps |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| Data Encoding/Decoding Method | NRZ |
| Length | 51.75mm |
| Height Seated (Max) | 6.35mm |
| Width | 15.24mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |