MAX310CPE OverviewMounting type {0} is recommended.
MAX310CPE FeaturesMAX310CPE ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
MAX310CPE Special Purpose Analog Switches applications.
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| Feature | Break-Before-Make |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Applications | Video |
| Number of Channels | 1 |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 9V~36V ±4.5V~18V |
| On-State Resistance (Max) | 250Ohm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 8:1 |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |