MAX4936CTN+T OverviewIn terms of applications, it is for a wide range of fields, including {0}.
MAX4936CTN+T FeaturesMAX4936CTN+T ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX4936CTN+T Special Purpose Analog Switches applications.
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 56 |
| Supplier Device Package | 56-TQFN (11x5) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX4936 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| On Resistance - Max | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Series | - |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Applications | Ultrasound |
| Operating Supply Voltage | 1.62 V to 5.5 V |
| Configuration | 8 x SPST |
| Number of Channels | 8 |
| Operating Supply Current | 1.5 mA |
| Supply Type | Dual, Single |
| -3db Bandwidth | 65MHz |
| On-State Resistance (Max) | - |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | - |
| Switch Circuit | - |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 1.62V ~ 5.5V |
| Number of Switches | 8 Switch |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±2.7V ~ 5.5V |
| Product | Transmit/Receive Switches |
| Features | - |
| Radiation Hardening | No |