MAX310MJE OverviewIt has {0} terminations.
MAX310MJE FeaturesMAX310MJE ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX310MJE Special Purpose Analog Switches applications.
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-CDIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Operating Temperature | -55°C~125°C |
| Packaging | Bulk |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Break-Before-Make |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Applications | Video |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 15V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 33V |
| Min Supply Voltage | 9V |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 9V~36V ±4.5V~18V |
| Supply Current-Max (Isup) | 0.2mA |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -15V |
| Max Dual Supply Voltage | 16.5V |
| On-State Resistance (Max) | 250Ohm |
| Min Dual Supply Voltage | 4.5V |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 8:1 |
| Off-state Isolation-Nom | 58 dB |
| Signal Current-Max | 0.05A |
| Height Seated (Max) | 5.08mm |
| Width | 7.62mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Supplier Device Package | 16-CERDIP |