MAX4586EUB+T OverviewIn the package {0} is the device.
MAX4586EUB+T FeaturesMAX4586EUB+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4586EUB+T Special Purpose Analog Switches applications.
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
Stagecraft
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 1999 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Break-Before-Make, I2C |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Audio, Video |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MAX4586 |
| Pin Count | 10 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.3V |
| Number of Channels | 1 |
| Analog IC - Other Type | AUDIO/VIDEO SWITCH |
| Bandwidth | 300MHz |
| On-State Resistance (Max) | 65Ohm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 4:1 |
| Off-state Isolation-Nom | 48 dB |
| On-state Resistance Match-Nom | 3Ohm |
| Switch-on Time-Max | 800ns |
| Switch-off Time-Max | 350ns |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.7V~5.5V |
| Length | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |