MAX311CWN OverviewThe device has a channel count of {0}.
MAX311CWN FeaturesMAX311CWN ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
MAX311CWN Special Purpose Analog Switches applications.
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
Stagecraft
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 18-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 18-SOIC W |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| Feature | Break-Before-Make |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Applications | Video |
| Number of Channels | 2 |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 9V~36V ±4.5V~18V |
| On-State Resistance (Max) | 250Ohm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 4:1 |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |