MAX4890ETJ OverviewTemperatures can be controlled at {0} according to the setting.
MAX4890ETJ FeaturesMAX4890ETJ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX4890ETJ Special Purpose Analog Switches applications.
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 32-TQFN (5x5) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX4890 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Supply Voltage - Max | 3.6 V |
| Minimum Dual Supply Voltage | - |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 3 V |
| On Resistance - Max | 6.5 Ohms |
| Off Time - Max | 40 ns |
| On Time - Max | 50 ns |
| Maximum Dual Supply Voltage | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Series | - |
| Applications | Networking |
| Configuration | 4 x SPDT |
| Number of Channels | 4 |
| -3db Bandwidth | 650MHz |
| On-State Resistance (Max) | 5.5Ohm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Switch Circuit | SPDT |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 3V ~ 3.6V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | - |
| Features | Differential Compatibility, LAN, 1000 Base-T |