MAX35102ETJ+ OverviewMaterials from Tube are used in its packaging.A 32-WFQFN Exposed Pad package is used for space-saving purposes.Due to the fact that it is a type of Converter, it can deliver superior performance.Sensor and detector interface is mounted using the technique of Surface Mount.To avoid unnecessary cooling, the operating temperature should be kept at -40°C~85°C.Logic is used as its input type.A 32 termination prevents signals from reflecting off of the end of a transmission line.By using its base part number of MAX35102, it can be found to be related to other electronic parts.An array of 1 functions has been configured.Sensor and detector interface is powered by a voltage of 3V.Basically, it is an electronic device with 32-pins.Sensor and detector interface uses the output type CMOS.Sensor and detector interface is suSensor and detector interfaceable for use wSensor and detector interfaceh a supply current of 1μA.There will be failures when the supply voltage exceeds 3.6V.There will be failures if the supply voltage falls below 2.3V.
MAX35102ETJ+ FeaturesWith 3V channels
MAX35102ETJ+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX35102ETJ+ applications of sensor and detector interfaces.
Camshaft VRS Interfaces
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2009 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| Type | Converter |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX35102 |
| Output Type | CMOS |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.3V |
| Input Type | Logic |
| Current - Supply | 1μA |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 4mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |