MAX3624UTJ2T OverviewClock program is accessible in the Tape & Reel (TR) package. Clock program is contained in a package of 32-WFQFN Exposed Pad. Surface Mount is the recommended mounting type. There are 1 on the device. The maximum frequency for normaloperation is 318.5MHz. Clock program varies the range of 0°C~85°C operating temperature. A voltage of 3V~3.6V can be supplied by the component. Ethernet, Fibre Channel, SONET/SDH is the main purpose of the component. LVCMOS, LVPECL is intended to be the output. MAX3624 is the base part number for you to search for other information. - refers to the part's series. Circuits application employs 32-TQFN (5x5) as Circuits applications supplier device package.
MAX3624UTJ2T FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of LVCMOS, LVPECL
MAX3624UTJ2T ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
MAX3624UTJ2T application specific timer applications.
Network Attached Storage
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 32-TQFN (5x5) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX3624 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Obsolete |
| Frequency - Max | 318.5MHz |
| Operating Temperature | 0°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | - |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | MAX3624 |
| Output | LVCMOS, LVPECL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 318.5MHz |
| Input | LVCMOS, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 2:4 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | Ethernet, Fibre Channel, SONET/SDH |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |