ICS954270AGLF OverviewThere is a Tube package that contains it. 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) is included in the case. Clock program is recommended to mount using type Surface Mount. The device contains 1. In normaloperation, the maximum frequency is 400MHz. The operating temperature is varied over a range of 0°C~70°C. Clock program is possible for the component to supply a voltage of 3.3V. Its primary purpose is Intel CPU-M, Intel CPU. As the output, Clock should be used. Searching for information is made easier by using the ICS954270 part number as the base number.
ICS954270AGLF FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of Clock
ICS954270AGLF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ICS954270AGLF application specific timer applications.
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Base Part Number | ICS954270 |
| Output | Clock |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 400MHz |
| PLL | No |
| Main Purpose | Intel CPU-M, Intel CPU |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TFSOP |
| Supplier Device Package | 56-TSSOP |
| Frequency - Max | 400MHz |
| Published | 2013 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | -- |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Input | -- |
| Ratio - Input:Output | -- |
| Differential - Input:Output | -- |
| RoHS Status | RoHS Compliant |