MAX4158EUA+T OverviewA Tape & Reel (TR) encapsulates class d amplifier.The 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package makes class d amp accessible to save space.High performance makes audio amplifier an excellent choice for 2:1 Multiplexer-Amplifier.Mounting audio power amplifier on the PCB is done using the Surface Mount method.1 circuits enable it to achieve audio ic's enhanced flexibility.The base part number is MAX4158 and is used to audio amp.8 pins are present on audio digital amplifier.Digital amplifier consists of 8 terminations.Its -3db bandwidth is 350MHz.There is 10.9mA supply current in audio amplifier.Amplifier ic uses 8 pins for construction.Temperatures less than 85°C are recommended for operation.An operating temperature of at least -40°C is recommended.A total of 1 channels are currently available.There is VIDEO AMPLIFIER consumer IC type for this amplifier.As a mounting method, Surface Mount is used.During audio amplifier ics use, 5V supply voltage is provided.It has a type of supply of Dual.
MAX4158EUA+T Features8 pins
1 channels
MAX4158EUA+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4158EUA+T Video Amps and Modules applications.
Audio Test And Measurement
High-End A/V Receivers
Automotive
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
Professional Audio Equipment
Analog and Digital Mixing Consoles
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 1997 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | 2:1 Multiplexer-Amplifier |
| Max Power Dissipation | 330mW |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MAX4158 |
| Pin Count | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 10.9mA |
| Nominal Supply Current | 13mA |
| Slew Rate | 700V/μs |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | ±4.5V~5.5V |
| Output Current per Channel | 100mA |
| Supply Type | Dual |
| Bandwidth | 350000 kHz |
| -3db Bandwidth | 350MHz |
| Consumer IC Type | VIDEO AMPLIFIER |
| Length | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |