| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Product Status | Obsolete |
| Function | Line Driver |
| Applications | Pre-Amplifier |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | Analog |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Specifications | Class AB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Published | 2001 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Power Dissipation | 800mW |
| Base Part Number | MAX4299 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Supply Current-Max | 18mA |
| Supply Type | Single |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2mV |
| Gain Bandwidth Product | 1MHz |