| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Product Status | Obsolete |
| Function | Compandor |
| Applications | Consumer Audio, Telecommunication Systems |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | Analog |
| Voltage - Supply | 3V ~ 7V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Specifications | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 3V~7V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | SA575 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 7V |
| Power Supplies | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Analog IC - Other Type | COMPANDER |
| Bandwidth | 0.02MHz |
| Supply Current-Max (Isup) | 5.5mA |
| Positive Input Voltage-Max | 7V |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |