MAX4392ESA+ OverviewDue to space constraints, class d amp's available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width).Its high performance makes it an excellent choice for Voltage Feedback.Using the Surface Mount method, audio power amplifier is mounted on the PCB.With the use of 2 circuits, the audio ic is capable of achieving an enhanced level of flexibility.Its -3db bandwidth is 85 MHz.This amplifier is powered by a current of 6 mA.In Amplifier ICs, this audio power amplifier is included.Audio amplifier is powered by a 5.5 mA supply current.The current channel count is 2 Channel.This audio amplifier has a type of amplifier of Voltage Feedback.- Series is the name of this FPGA.
MAX4392ESA+ FeaturesAmplifier ICs subcategory
2 Channel channels
MAX4392ESA+ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX4392ESA+ Video Amps and Modules applications.
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
Professional Audio Equipment
Analog and Digital Mixing Consoles
Audio Test and Measurement
Telematics control unit
Emergency call (eCall)
Aftermarket telematics
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Interfaces | - |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX4392 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| en - Input Voltage Noise Density | 13 nV/sqrt Hz |
| Voltage Gain dB | 70 dB |
| PSRR - Power Supply Rejection Ratio | 65 dB |
| Vos - Input Offset Voltage | 5 mV |
| Pd - Power Dissipation | 471 mW |
| CMRR - Common Mode Rejection Ratio | 95 dB |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| GBP - Gain Bandwidth Product | - |
| Supply Voltage - Max | 11 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 4.5 V |
| 3 dB Bandwidth | 85 MHz |
| Ib - Input Bias Current | 15 uA |
| SR - Slew Rate | 500 V/us |
| Series | - |
| Applications | Voltage Feedback |
| Subcategory | Amplifier ICs |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Number of Channels | 2 Channel |
| Number of Circuits | 2 |
| Operating Supply Current | 5.5 mA |
| Current - Supply | 6 mA |
| Topology | Voltage Feedback |
| Slew Rate | 500V/µs |
| Amplifier Type | Voltage Feedback |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.5V ~ 11V, ±2.25V ~ 5.5V |
| Output Current per Channel | 50 mA |
| Product Type | Op Amps - High Speed Operational Amplifiers |
| Current - Output / Channel | 95 mA |
| -3db Bandwidth | 85 MHz |
| Product | Operational Amplifiers |
| Battery Type | - |