MAX9503GEEE+T OverviewIn the form of a Tape & Reel (TR), class d amplifier is packaged.The 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) package contains class d amp, in order to reduce space consumption.It is a very good choice for Filter due to its high performance.Based on Surface Mount, audio power amplifier is mounted on the PCB.Due to the use of 1 circuits, audio ic has a greater degree of flexibility.Audio amp can be located by using MAX9503 as the base part number.There is 16 pin count on this board.There are 16 terminations on digital amplifier.An electric current of 12mA is supplied to audio amplifier.The board is constructed using 16 pins.Operating temperatures must be lower than 85°C.Ideally, the operating temperature should be -40°C.It is currently possible to access a total of 1 channels.Its consumer IC type is VIDEO AMPLIFIER.The mounting method used is Surface Mount.If the supply voltage (Vsup) is not above 2.7V, the audio amplifier will not operate correctly.In this audio amplifier, the maximum supply voltage (Vsup) is set to 3.6V.As long as audio amplifier ic is used, 3V supply voltage will be provided.A quiescent current of 12mA is consumed by the audio amplifier ic, and external influences are not a factor.The FPGA is a member of the DirectDrive® series.
MAX9503GEEE+T Features16 pins
1 channels
MAX9503GEEE+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX9503GEEE+T Video Amps and Modules applications.
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
Professional Audio Equipment
Analog and Digital Mixing Consoles
Audio Test and Measurement
Telematics control unit
Emergency call (eCall)
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | DirectDrive® |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | Filter |
| Max Power Dissipation | 667mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Base Part Number | MAX9503 |
| Pin Count | 16 |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 12mA |
| Nominal Supply Current | 12mA |
| Quiescent Current | 12mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7V~3.6V |
| Output Current per Channel | 50mA |
| Gain | 6 dB |
| Consumer IC Type | VIDEO AMPLIFIER |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 64 dB |
| Length | 4.89mm |
| Width | 3.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |