MAX4399CTK+T OverviewWith Tape & Reel (TR), it comes in a case. A Surface Mount mounting type is recommended for this product. In 68-TQFN Exposed Pad case, it is embedded. With 2 channels, the device is equipped. You can refer to Audio / Video Switch functions in this part. Consumer Audio is one of the possible applications of the device. Votage within 5V~12V is supplied. The device operates at a temperature in the range 0°C~70°C TA. On the chip, there are 68 terminations. Using the MAX4399 family as a search term will yield similar parts. The following specifications apply to the device: 86dB. On the chip, 68 pins are accessible. This part should have a minimum supply voltage of 4.75V (Vsup). 5V is the maximum supply voltage it can handle. Analog IC AUDIO/VIDEO SWITCH is used in this device.
MAX4399CTK+T FeaturesWith 68-TQFN Exposed Pad channels
operate temperature at the range of 0°C~70°C TA
Supply voltage at 5V volts
MAX4399CTK+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4399CTK+T Audio Special Purpose applications.
Consumer electronics
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 68-TQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 68 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 68 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Applications | Consumer Audio |
| Voltage - Supply | 5V~12V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | MAX4399 |
| Function | Audio / Video Switch |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | I2C |
| Analog IC - Other Type | AUDIO/VIDEO SWITCH |
| Specifications | 86dB |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 10mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Product Status | Obsolete |
| Interface | I²C |
| Voltage - Supply | 5V ~ 12V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Package / Case | 68-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 68-TQFN (10x10) |
| Package / Case | Axial |
| Supplier Device Package | Axial |
| Height - Seated (Max) | -- |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX4399 |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C |
| Series | Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05 |
| Size / Dimension | 0.066 Dia x 0.150 L (1.68mm x 3.81mm) |
| Tolerance | ±1% |
| Part Status | Active |
| Number of Terminations | 2 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Resistance | 1.74 kOhms |
| Composition | Metal Film |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W |
| Failure Rate | M (1%) |
| Features | Military, Moisture Resistant, Weldable |