SA572DR2G OverviewThis item comes with a case that goes with it. The mounting type that is recommended is Surface Mount. The embedded file is in the 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) case. The device has a 2 channel. Here is a list of Compandor functions for your reference. There is the possibility of applying the device in Consumer Audio, Telecommunication Systems. There is a delivery within 6V~22V of the votage. In this device, temperature is measured in the -40°C~85°C TA range. On the chip, 16 terminations are present. If you search for the SA572 family, you will find similar parts. Here are the device specifications: 110dB. The chip contains 16 pins. It is recommended that the minimum supply voltage (Vsup) for this part be higher than 6V. At 15V volts, it can provide voltage. There is a voltage range of 15V that it can handle. The analog IC employed by this device is called COMPANDER.
SA572DR2G FeaturesWith 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
Supply voltage at 15V volts
SA572DR2G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
SA572DR2G Audio Special Purpose applications.
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 2 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Applications | Consumer Audio, Telecommunication Systems |
| Voltage - Supply | 6V~22V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 15V |
| Base Part Number | SA572 |
| Function | Compandor |
| Power Supplies | 15V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 6V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | Analog |
| Analog IC - Other Type | COMPANDER |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Supply Current-Max (Isup) | 6.3mA |
| Specifications | 110dB |
| Length | 10.3mm |
| Width | 7.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 6V ~ 22V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |