MAX454CSD OverviewA Bulk package contains class d amplifier.In order to save space, class d amp is included in the package 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width).This is a good choice for 4:1 Multiplexer-Amplifier because of audio amplifiers high performance.A Surface Mount method is used to mount audio power amplifier on the PCB.Using 1 circuits gives audio ic enhanced flexibility.Its -3db bandwidth is 50 MHz.There is 25 mA current flowing through digital sound amp.The - series is the family of this FPGA.
MAX454CSD FeaturesMAX454CSD ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX454CSD Video Amps and Modules applications.
Analog and Digital Mixing Consoles
Broadcast Studio Equipment
Audio Test And Measurement
High-End A/V Receivers
Automotive
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 days ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX454 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 days ago) |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Applications | 4:1 Multiplexer-Amplifier |
| Output Type | - |
| Number of Circuits | 1 |
| Current - Supply | 25 mA |
| Slew Rate | 300V/µs |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | ±4.5V ~ 5.5V |
| Current - Output / Channel | 20 mA |
| -3db Bandwidth | 50 MHz |
| Lead Free | Lead Free |