EL9200IL-T7 OverviewThis package is packaged as a Tape & Reel (TR).12-VFDFN Exposed Pad package reduces space by providing access to class d amp.As a result of audio amplifiers high performance, audio amplifier is a great choice for TFT-LCD Panels: VCOM Driver.According to Surface Mount, audio power amplifier is mounted on the PCB.With the use of 1 circuits, audio ic is able to achieve enhanced flexibility.Audio amp can be located using its base part number EL9200.On audio digital amplifier, there is a pin count of 12.Its -3db bandwidth is 44MHz.Current is supplied at 3.8mA.The number of available channels is currently 1.IC type VIDEO AMPLIFIER is used for the consumer amplifier.If the supply voltage (Vsup) is above 4.5V, normal operation can be achieved.Temperatures below 85°C are recommended.A minimum temperature of -40°C is recommended for working.A maximum power supply voltage (Vsup) of 16.5V is set.The -- series contains this FPGA.
EL9200IL-T7 Features1 channels
EL9200IL-T7 ApplicationsThere are a lot of Intersil Corporation
EL9200IL-T7 Video Amps and Modules applications.
Broadcast Studio Equipment
Audio Test And Measurement
High-End A/V Receivers
Automotive
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
Professional Audio Equipment
| Surface Mount | YES |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-VFDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 12-DFN (4x4) |
| Number of Terminals | 12 |
| Series | -- |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Applications | TFT-LCD Panels: VCOM Driver |
| HTS Code | 8542.33.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | EL9200 |
| Pin Count | 12 |
| JESD-30 Code | S-PDSO-N12 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 16.5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Current - Supply | 3.8mA |
| Slew Rate | 80 V/µs |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.5 V ~ 16.5 V, ±2.25 V ~ 8.25 V |
| Bandwidth | 44000 kHz |
| Current - Output / Channel | 65mA |
| -3db Bandwidth | 44MHz |
| Consumer IC Type | VIDEO AMPLIFIER |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |