MAX4554CSE OverviewThis part includes {0} functions for your reference.
MAX4554CSE FeaturesMAX4554CSE ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
MAX4554CSE Special Purpose Analog Switches applications.
Aerospace
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Applications | Force Sense |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 15V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Number of Channels | 2 |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 9V~40V ±4.5V~20V |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -15V |
| On-State Resistance (Max) | 6Ohm |
| Off-state Isolation-Nom | 30 dB |
| On-state Resistance Match-Nom | 0.5Ohm |
| Switch Circuit | 3PST |
| Length | 9.9mm |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |