MAX4555CSE+ OverviewIt is for your convenience that this part includes {0} functions.
MAX4555CSE+ FeaturesMAX4555CSE+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4555CSE+ Special Purpose Analog Switches applications.
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 1998 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Force Sense |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 15V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MAX4555 |
| Output | SEPARATE OUTPUT |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5+-15V |
| Number of Channels | 4 |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 9V~40V ±4.5V~20V |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -15V |
| On-State Resistance (Max) | 6Ohm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 1:1 |
| Off-state Isolation-Nom | 38 dB |
| On-state Resistance Match-Nom | 0.3Ohm |
| Switch Circuit | SPST |
| Switch-on Time-Max | 325ns |
| Switch-off Time-Max | 325ns |
| Normal Position | NO |
| Length | 9.9mm |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| RoHS | Compliant |
| Turn-On Delay Time | 275 ns |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX4555 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Supply Voltage - Max | 40 V |
| Minimum Dual Supply Voltage | +/- 4.5 V |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Supply Voltage - Min | 9 V |
| On Resistance - Max | 30 Ohms |
| Off Time - Max | 275 ns |
| On Time - Max | 275 ns |
| Maximum Dual Supply Voltage | +/- 20 V |
| Packaging | Bulk |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Series | - |
| Resistance | 6 Ω |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Power Dissipation | 696 mW |
| Configuration | 4 x SPST |
| Number of Channels | 6 |
| Max Supply Voltage | 20 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 1 nA |
| Max Supply Current | 1 µA |
| Number of Bits | 4 |
| Throw Configuration | SPST |
| Supply Type | Dual, Single |
| Turn-Off Delay Time | 275 ns |
| Max Dual Supply Voltage | 20 V |
| -3db Bandwidth | - |
| Min Dual Supply Voltage | 4.5 V |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 9V ~ 40V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±4.5V ~ 20V |
| Features | - |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Contains Lead |