MAX4562CEE+ OverviewIn order to get the best performance out of this chip, it should be run at {0}.
MAX4562CEE+ FeaturesMAX4562CEE+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4562CEE+ Special Purpose Analog Switches applications.
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 1999 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Break-Before-Make, I2C, T-Switch Configuration |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Audio, Video |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MAX4562 |
| Output | SEPARATE OUTPUT |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.3V |
| Power Supplies | 3/5V |
| Number of Channels | 4 |
| Analog IC - Other Type | AUDIO/VIDEO SWITCH |
| -3db Bandwidth | 300MHz |
| On-State Resistance (Max) | 30Ohm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1, 1:2 |
| Off-state Isolation-Nom | 50 dB |
| On-state Resistance Match-Nom | 3Ohm |
| Switch Circuit | SPST, SPDT |
| Switch-on Time-Max | 800ns |
| Switch-off Time-Max | 350ns |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.7V~5.5V |
| Normal Position | NC |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |