LT1203CN8#PBF OverviewIt is possible to find {0} using this part.
LT1203CN8#PBF FeaturesLT1203CN8#PBF ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
LT1203CN8#PBF Special Purpose Analog Switches applications.
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Number of Terminals | 8 |
| Mounting Style | Through Hole |
| Package | Tube |
| Base Product Number | LT1203 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Package Description | DIP, |
| Package Style | IN-LINE |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Manufacturer Package Code | 05-08-1510 (N8) |
| Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Operating Temperature-Max | 70 °C |
| Rohs Code | Yes |
| Manufacturer Part Number | LT1203CN8#PBF |
| Supply Voltage-Nom (Vsup) | 15 V |
| Package Code | DIP |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Manufacturer | Analog Devices Inc |
| Part Life Cycle Code | Active |
| Ihs Manufacturer | ANALOG DEVICES INC |
| Risk Rank | 1.2 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Series | - |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | No |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Applications | Video |
| Technology | BIPOLAR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Brand Name | Analog Devices Inc |
| Operating Supply Voltage | 5 V to 15 V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Configuration | 1 x SPDT |
| Number of Channels | 1 |
| Analog IC - Other Type | VIDEO MULTIPLEXER |
| Seated Height-Max | 3.937 mm |
| Bandwidth | 150 MHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -15 V |
| -3db Bandwidth | 150MHz |
| On-State Resistance (Max) | - |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Switch Circuit | SPDT |
| Switch-on Time-Max | 35 ns |
| Switch-off Time-Max | 35 ns |
| Voltage - Supply, Single (V+) | - |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±5V ~ 15V |
| Product | Video Multiplexers |
| Features | Buffered, RGB |
| Width | 7.62 mm |