MAX4567CSE+T OverviewIn this part, there are {0} functions.
MAX4567CSE+T FeaturesMAX4567CSE+T ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX4567CSE+T Special Purpose Analog Switches applications.
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Manufacturer | Miscellaneous |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX4567 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Turn-On Delay Time | 500 ns |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| RoHS | Compliant |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Series | - |
| Resistance | 60 Ω |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Applications | Video |
| Max Power Dissipation | 696 mW |
| Frequency | 350 MHz |
| Number of Channels | 2 |
| Max Supply Voltage | 12 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Operating Supply Current | 1 µA |
| Nominal Supply Current | 50 nA |
| Throw Configuration | SPDT |
| Supply Type | Dual, Single |
| Turn-Off Delay Time | 120 ns |
| Max Dual Supply Voltage | 6 V |
| -3db Bandwidth | 350MHz |
| On-State Resistance (Max) | 60Ohm |
| Min Dual Supply Voltage | 2.7 V |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Switch Circuit | SPDT |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.7V ~ 12V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±2.7V ~ 6V |
| Features | Bi-Directional, Break-Before-Make, T-Switch Configuration |
| Radiation Hardening | No |