MAX456EQH+D OverviewAn example of its use is in the {0} package.
MAX456EQH+D FeaturesMAX456EQH+D ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
MAX456EQH+D Special Purpose Analog Switches applications.
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Break-Before-Make, Buffers, T-Switch Configuration |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| Terminal Finish | TIN |
| Applications | Video |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 44 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-J44 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Number of Channels | 1 |
| Analog IC - Other Type | CROSS POINT SWITCH |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| -3db Bandwidth | 35MHz |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 8:8 |
| Off-state Isolation-Nom | 80 dB |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |