MT8816AP1 OverviewThis device can be found within the package {0} which contains the device.
MT8816AP1 FeaturesMT8816AP1 ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
MT8816AP1 Special Purpose Analog Switches applications.
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 44 |
| Supplier Device Package | 44-PLCC (16.59x16.59) |
| Weight | 2.386605g |
| Number of Terminals | 44 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Supplier Package | PLCC |
| Category | Audio/Video |
| Mounting | Surface Mount |
| Array Configuration | 8X16 |
| Package Type | PLCC |
| Power Supply Requirement | Single |
| Number of Arrays | 1 |
| Rad Hardened | No |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MT8816 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | - |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| Resistance | 65Ohm |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Applications | Telecommunications |
| Additional Feature | 8 X 16 ARRAY |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | Communication & Networking ICs |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 44 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-J44 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 13.2 V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 13.2 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5 V |
| Configuration | 8 x 16 |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 13.2V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Analog IC - Other Type | CROSS POINT SWITCH |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.5V~13.2V ±4.5V |
| Supply Type | Single |
| Seated Height-Max | 4.57 mm |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -7V |
| Product Type | Analog & Digital Crosspoint ICs |
| -3db Bandwidth | 45MHz |
| On-State Resistance (Max) | 65Ohm |
| Screening Level | INDUSTRIALC |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 8:16 |
| Off-state Isolation-Nom | 95 dB |
| On-state Resistance Match-Nom | 5Ohm |
| Switch Circuit | - |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 4.5V ~ 13.2V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±4.5V |
| Product | Analog Crosspoint Switches |
| Features | - |
| Power Supply Type | Single |
| Product Category | Analog & Digital Crosspoint ICs |
| 3dB Bandwidth | 45 MHz |
| Height | 4.57mm |
| Length | 16.66mm |
| Width | 16.66mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |