MAX4588CAI+ OverviewDepending on the operating temperature, it varies the range of {0}.
MAX4588CAI+ FeaturesMAX4588CAI+ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX4588CAI+ Special Purpose Analog Switches applications.
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX4588 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| On Resistance - Max | 60 Ohms |
| Off Time - Max | 300 ns |
| On Time - Max | 550 ns |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Series | - |
| Applications | Video |
| Frequency | 180 MHz |
| Operating Supply Voltage | 2.7 V to 12 V |
| Configuration | 2 x 4:1 |
| Number of Channels | 2 |
| Bandwidth | 180 MHz |
| -3db Bandwidth | 180MHz |
| On-State Resistance (Max) | 60Ohm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 4:1 |
| Switch Circuit | - |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.7V ~ 12V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±2.7V ~ 6V |
| Product | RF/Video Multiplexers |
| Features | Break-Before-Make, SPI, T-Switch Configration |