MAX4589CPP OverviewPlease take in mind that this chip should be run at {0}.
MAX4589CPP FeaturesMAX4589CPP ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
MAX4589CPP Special Purpose Analog Switches applications.
Aerospace
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Break-Before-Make, SPI, T-Switch Configration |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Applications | Video |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Pin Count | 20 |
| Number of Channels | 2 |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7V~12V ±2.7V~6V |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| -3db Bandwidth | 200MHz |
| On-State Resistance (Max) | 60Ohm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Off-state Isolation-Nom | 74 dB |
| On-state Resistance Match-Nom | 1Ohm |
| Switch Circuit | DPST |
| Switch-on Time-Max | 550ns |
| Switch-off Time-Max | 300ns |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Supplier Device Package | 20-PDIP |
| Package | Bag |
| Base Product Number | MAX4589 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Series | * |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Part Status | Active |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.7V ~ 12V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±2.7V ~ 6V |
| Features | Break-Before-Make, SPI, T-Switch Configration |