OPA875IDGKT OverviewIt is recommended to mount this part using type {0}.
OPA875IDGKT FeaturesOPA875IDGKT ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
OPA875IDGKT Special Purpose Analog Switches applications.
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 26.506804mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Feature | Buffered, RGB |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Resistance | 1.75Ohm |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Applications | Video |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | OPA875 |
| Pin Count | 8 |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Operating Supply Current | 300μA |
| Logic Function | Multiplexer |
| Number of Inputs | 2 |
| Bandwidth | 700MHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| Max Dual Supply Voltage | 6V |
| -3db Bandwidth | 425MHz |
| Min Dual Supply Voltage | 3V |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Off-state Isolation-Nom | 70 dB |
| Switch Circuit | SPDT |
| Switch-on Time-Max | 9ns |
| Switch-off Time-Max | 60ns |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±5V |
| Height | 1.07mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Thickness | 970μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |