MAX4589EWP OverviewIn the package {0} is the device.
MAX4589EWP FeaturesMAX4589EWP ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4589EWP Special Purpose Analog Switches applications.
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
Stagecraft
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 1999 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Break-Before-Make, SPI, T-Switch Configration |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Resistance | 60Ohm |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Applications | Video |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Base Part Number | MAX4589 |
| Pin Count | 20 |
| Power Supplies | 3/5/+-5V |
| Number of Channels | 2 |
| Max Supply Voltage | 12V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Throw Configuration | SPDT |
| Logic Function | Multiplexer |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7V~12V ±2.7V~6V |
| Supply Type | Dual, Single |
| Supply Current-Max (Isup) | 0.001mA |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| Max Dual Supply Voltage | 6V |
| -3db Bandwidth | 200MHz |
| On-State Resistance (Max) | 60Ohm |
| Min Dual Supply Voltage | 2.7V |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Off-state Isolation-Nom | 74 dB |
| On-state Resistance Match-Nom | 1Ohm |
| Switch Circuit | DPST |
| Switch-on Time-Max | 550ns |
| Switch-off Time-Max | 300ns |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |