MAX459CQH-D OverviewThis part displays {0}.
MAX459CQH-D FeaturesMAX459CQH-D ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX459CQH-D Special Purpose Analog Switches applications.
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Buffered, SPI |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 44 |
| Applications | Video |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX459 |
| Pin Count | 44 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-J44 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Power Supplies | +-5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Number of Channels | 1 |
| Analog IC - Other Type | CROSS POINT SWITCH |
| Number of Bits | 16 |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| -3db Bandwidth | 90MHz |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 8:4 |
| Neg Supply Voltage-Max (Vsup) | -5.25V |
| Neg Supply Voltage-Min (Vsup) | -4.75V |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |