MAX9595CTM+T OverviewDepending on the operating temperature, it varies the range of {0}.
MAX9595CTM+T FeaturesMAX9595CTM+T ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
MAX9595CTM+T Special Purpose Analog Switches applications.
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 48-TQFN (7x7) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Feature | Buffers, I2C, RGB, SCART |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Applications | Audio, Video |
| Number of Channels | 2 |
| -3db Bandwidth | 230MHz |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 4.75V~5.25V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mount | Surface Mount |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX9595 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Series | - |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Bits | 8 |
| Throw Configuration | DPST |
| Supply Type | Dual, Single |
| On-State Resistance (Max) | - |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | - |
| Switch Circuit | - |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 4.75V ~ 5.25V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | - |
| Features | Buffers, I²C, RGB, SCART |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Lead Free |