MAX4740HETE+T OverviewA mounting type of {0} is recommended.
MAX4740HETE+T FeaturesMAX4740HETE+T ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX4740HETE+T Special Purpose Analog Switches applications.
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Supplier Device Package | 1206 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | RN732B |
| Mfr | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Product Status | Obsolete |
| Height - Seated (Max) | 0.028 (0.70mm) |
| Turn-On Delay Time | 210 ns |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| RoHS | Compliant |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Series | RN73 |
| Size / Dimension | 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm) |
| Tolerance | ±1% |
| Number of Terminations | 2 |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C |
| Resistance | 2.7 kOhms |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Composition | Thin Film |
| Applications | Audio |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W |
| Max Power Dissipation | 1.667 W |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 4 |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 1.6 V |
| Operating Supply Current | 1 µA |
| Nominal Supply Current | 300 nA |
| Max Supply Current | 1 µA |
| Throw Configuration | SPDT |
| Supply Type | Single |
| Turn-Off Delay Time | 210 ns |
| -3db Bandwidth | - |
| On-State Resistance (Max) | 900mOhm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Switch Circuit | SPDT |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 1.6V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | - |
| Features | Moisture Resistant |
| Radiation Hardening | No |