MAX4764EBC+T OverviewThis device is packaged in {0}.
MAX4764EBC+T FeaturesMAX4764EBC+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4764EBC+T Special Purpose Analog Switches applications.
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-WFBGA, CSPBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2004 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Feature | Break-Before-Make, Clickless |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 12 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Applications | Audio |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MAX4764 |
| Output | SEPARATE OUTPUT |
| Pin Count | 12 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 3/5V |
| Number of Channels | 2 |
| -3db Bandwidth | 27MHz |
| On-State Resistance (Max) | 850mOhm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Off-state Isolation-Nom | 65 dB |
| On-state Resistance Match-Nom | 0.05Ohm |
| Switch Circuit | SPDT |
| Switch-on Time-Max | 80ns |
| Switch-off Time-Max | 70ns |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 1.8V~5.5V |
| Normal Position | NO/NC |
| Height Seated (Max) | 0.67mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |