MAX4888AETI/V+T OverviewThis device can be found within the package {0} which contains the device.
MAX4888AETI/V+T FeaturesMAX4888AETI/V+T ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX4888AETI/V+T Special Purpose Analog Switches applications.
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 28-QFN |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX4888 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Series | * |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Part Status | Active |
| Applications | PCI Express® |
| Number of Channels | 4 |
| -3db Bandwidth | - |
| On-State Resistance (Max) | 7Ohm (Typ) |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Switch Circuit | SPDT |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 1.65V ~ 3.6V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | - |
| Features | - |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2010 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Resistance | 7Ohm |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX4888 |
| Supply Type | Single |
| On-State Resistance (Max) | 7Ohm Typ |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 1.65V~3.6V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |