MAX4555ESE OverviewThe device has {0} channels on it.
MAX4555ESE FeaturesMAX4555ESE ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4555ESE Special Purpose Analog Switches applications.
Aerospace
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 1998 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Resistance | 6Ohm |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Applications | Force Sense |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 15V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Base Part Number | MAX4555 |
| Output | SEPARATE OUTPUT |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5+-15V |
| Number of Channels | 4 |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 9V~40V ±4.5V~20V |
| Supply Type | Dual, Single |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -15V |
| On-State Resistance (Max) | 6Ohm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 1:1 |
| Off-state Isolation-Nom | 38 dB |
| On-state Resistance Match-Nom | 0.3Ohm |
| Switch Circuit | SPST |
| Switch-on Time-Max | 325ns |
| Switch-off Time-Max | 325ns |
| Normal Position | NO |
| Length | 9.9mm |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |