MAX4937CTN+ OverviewThe recommended mounting type for this part is {0}.
MAX4937CTN+ FeaturesMAX4937CTN+ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX4937CTN+ Special Purpose Analog Switches applications.
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 56-TQFN (11x5) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Manufacturer | DALE RESISTOR |
| RoHS | YES |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
| Package | Tray |
| Base Product Number | MAX4937 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| On Resistance - Max | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Series | - |
| Applications | Ultrasound |
| Operating Supply Voltage | 1.62 V to 5.5 V |
| Configuration | 8 x SPST |
| Number of Channels | 8 |
| -3db Bandwidth | 65MHz |
| On-State Resistance (Max) | - |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | - |
| Switch Circuit | - |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 1.62V ~ 5.5V |
| Number of Switches | 8 Switch |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±2.7V ~ 5.5V |
| Product | Receive Switches |
| Features | - |