VSC3108XVP-01 OverviewIt is a chip with {0} terminations.
VSC3108XVP-01 FeaturesVSC3108XVP-01 ApplicationsThere are a lot of Microsemi Corporation
VSC3108XVP-01 Special Purpose Analog Switches applications.
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 69-CBGA |
| Number of Pins | 69 |
| Packaging | Tray |
| Published | 2003 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 69 |
| Max Operating Temperature | 110°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Applications | Backplane, Cable Interconnect |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Output | SEPARATE OUTPUT |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.625V |
| Power Supplies | 2.5/3.3V |
| Temperature Grade | OTHER |
| Number of Channels | 1 |
| Analog IC - Other Type | CROSS POINT SWITCH |
| Supply Type | Single |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 8:8 |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.2V 3.3V |
| Length | 8mm |
| Width | 8mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |