MAX4952BCTP+T OverviewA convenient transportation package of power buffer is provided in 20-WFQFN Exposed Pad.Currently available in Tape & Reel (TR) packages for power buffer.A universal mout that is easy to adapt.The type Buffer, ReDriver is typical.In order to function, this op amp buffer requires 3V~3.6V voltage.For optimal performance, set the operating temperature to 0°C~70°C.It targets applications such as SAS, SATA and others.To find pin-to-pin solutions for your specific needs, try searching with "MAX4952."A 20 terminal can be found on the op amp buffer.It is capable of completing a wide range of tasks with the 3.3V voltage supplied.There are 20 pins on it.The power buffer is powered by 100mA voltage.There are enough 3.3V power supplies to power the repeters.
MAX4952BCTP+T FeaturesMainly used in SAS, SATA.
MAX4952BCTP+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4952BCTP+T Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Add/Drop Muxes
Digital Crossconnects
Network Switches/Routers
Backplane Interconnect
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 20 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | SAS, SATA |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | MAX4952 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Polarity | Non-Inverting |
| Power Supplies | 3.3V |
| Operating Supply Current | 100mA |
| Number of Output Lines | 2 |
| Data Rate (Max) | 6Gbps |
| Delay Time | 300ps |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |