NB7NPQ7041MMUTWG OverviewFor convenience, power buffer comes packaged in 36-XFQFN Exposed Pad.Power buffer ready in Tape & Reel (TR) packages.The Surface Mount universal mout is designed for easy adaptability.As far as types go, this is a typical Buffer, ReDriver.It works on 3.135V~3.465V voltage.It is the cooperation of the 4 channels that maintains the quality of the output.Differential inputs are facilitated.It is recommended that the operating temperature is set to -40°C~85°C TA to prevent malfunctions.Among other applications, this operational amplifier buffer targets the USB platform.An op amp buffer with 34 terminals can be found.Temperature NOT SPECIFIED is its peak reflow temperature.This splitter is supplied with 3.3V voltage, which allows it to perform a variety of demanding tasks.OP amp buffers 260mA.4-Bit receivers are used in this repeter.
NB7NPQ7041MMUTWG Features4 channels.
Mainly used in USB.
4-Bit receiver.
NB7NPQ7041MMUTWG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB7NPQ7041MMUTWG Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Network Switches/Routers
Backplane Interconnect
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
Desktop Computers
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-XFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 34 |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Terminal Finish | Nickel/Gold/Palladium (Ni/Au/Pd) |
| Applications | USB |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Number of Channels | 4 |
| Current - Supply | 260mA |
| Differential Output | YES |
| Input | Differential |
| Driver Number of Bits | 4 |
| Receiver Number of Bits | 4 |
| Data Rate (Max) | 10Gbps |
| Delay Time | 110ps |
| Capacitance - Input | 1.25pF |
| Signal Conditioning | Input Equalization, Output De-Emphasis |
| Width | 3.1mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |