MAX4952CTO+T OverviewPackaged in 42-WFQFN Exposed Pad, power buffer can be easily transported.Packaged in Tape & Reel (TR) ready for power buffer.A universal mounting system for easy adaptation.A typical Buffer, ReDriver is this.3V~3.6V voltage is used to power this op amp buffer.A total of 4 channels cooperate to ensure high-quality output.Setting the operating temperature to 0°C~70°C will prevent malfunctions.The operational amplifier buffer is aimed at SAS, SATA and other applications as well.Search with "MAX4952" to get more pin-to-pin solutions.It reaches its peak reflow temperature at NOT SPECIFIED degrees Celsius.Pins on its 42 axis are present.The op amp buffers are of type 350mA.The Surface Mount on the board allows it to be mounted on PCBs or other boards.
MAX4952CTO+T Features4 channels.
Mainly used in SAS, SATA.
MAX4952CTO+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4952CTO+T Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
Desktop Computers
Laptop Computers (for External Video Cards)
Communications Switchers
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 19 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 42-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 42 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2009 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Applications | SAS, SATA |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX4952 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Number of Channels | 4 |
| Current - Supply | 350mA |
| Data Rate | 6 Gbps |
| Number of Input Lines | 2 |
| Delay Time | 300ps |
| Signal Conditioning | Input Equalization, Output Pre-Emphasis |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Supplier Device Package | 42-TQFN (3.5x9) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX4952 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Supply Voltage - Max | 3.6 V |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Supply Voltage - Min | 3 V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | - |
| Subcategory | Logic ICs |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Output | - |
| Data Rate | 6 Gb/s |
| Input | - |
| Product Type | Buffers & Line Drivers |
| Number of Input Lines | 2 Input |
| Number of Output Lines | 2 Output |
| Data Rate (Max) | - |