SN65LVCP40RGZTG4 OverviewPackaged in 48-VFQFN Exposed Pad, power buffer can be easily transported.Packaged in Tape & Reel (TR) ready for power buffer.A universal mounting system for easy adaptation.A typical Buffer, Multiplexer is this.3.135V~3.465V voltage is used to power this op amp buffer.A total of 2 x 1:2 channels cooperate to ensure high-quality output.As a result, CML, LVDS, LVPECL input is facilitated.Setting the operating temperature to -40°C~85°C will prevent malfunctions.The operational amplifier buffer is aimed at LVDS and other applications as well.Search with "65LVCP40" to get more pin-to-pin solutions.On the op amp buffer, you can find 48 terminals.It reaches its peak reflow temperature at 260 degrees Celsius.This splitter can accomplish a great deal of demanding work when supplied with 3.3V voltage.Pinouts of a power buffer start from the 48 pins.In VML, it produces output.Pins on its 48 axis are present.There is a voltage of 180mA which is used to power this power buffer.It is necessary to provide 3.3V operating supply voltage for normal operation.
SN65LVCP40RGZTG4 Features2 x 1:2 channels.
Mainly used in LVDS.
SN65LVCP40RGZTG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN65LVCP40RGZTG4 Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
Desktop Computers
Laptop Computers (for External Video Cards)
Communications Switchers
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 138.005479mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Type | Buffer, Multiplexer |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Applications | LVDS |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | 65LVCP40 |
| Output | VML |
| Pin Count | 48 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Channels | 2 x 1:2 |
| Operating Supply Current | 180mA |
| Supply Current-Max | 0.254mA |
| Supply Type | Single |
| Input | CML, LVDS, LVPECL |
| Data Rate (Max) | 4Gbps |
| Delay Time | 0.5ns |
| Signal Conditioning | Input Equalization, Output Pre-Emphasis |
| Height | 1mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Thickness | 900μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |