MAX5393NAUD+ OverviewThe file is contained in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages.The pentometer is stored from Volatile.In this digital potentiometer, there are 2 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tube package.A 256 tap protects this pentometer from overcurrents.The way to mount is Surface Mount.There is 1.7V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.It is possible to limit the flow with 100kOhm.MAX5393 is a family member.The potentiameter has 14 pins.
MAX5393NAUD+ FeaturesAvailable in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
MAX5393NAUD+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX5393NAUD+ Digital Potentiometers applications.
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2012 |
| Tolerance | ±25% |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 35 ppm/°C |
| Resistance | 100kOhm |
| Voltage - Supply | 1.7V~5.5V |
| Base Part Number | MAX5393 |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | SPI |
| Number of Circuits | 2 |
| Nominal Supply Current | 27μA |
| Memory Type | Volatile |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 256 |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 200 Max |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |