MAX5419PETA+T OverviewA package containing it contains 8-WDFN Exposed Pad.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.The digital potentiometer embeds 1 circuits.Tape & Reel (TR) package contains the access code to secure the digital potentiometer.For this pentometer, there are 256 taps that protect against overcurrent.In total, pentometer has 256 positions.Digital potentiometer is designed for terminations of 8.As a reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 200000Ohm.It operates on 3V and is powered by it.A 8 pin can be seen in the digi devices.You should mount in the way of Surface Mount.2.7V~5.25V voltage is available from the potentionmeter.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.A flow rate limit of 200kOhm is possible.In the MAX5419 family, pentometer belongs.potentiameter with 8 pins.Selectable Address can be found using this digital variable resistor.Potentiometers conduct when provided with a supply voltage of 5V.
MAX5419PETA+T FeaturesAvailable in 8-WDFN Exposed Pad package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MAX5419PETA+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX5419PETA+T Digital Potentiometers applications.
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
Matching Linear Impedance
Adjust VCOM settings
Communication device
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WDFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2011 |
| Tolerance | ±25% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Selectable Address |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 35 ppm/°C |
| Resistance | 200kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | MAX5419 |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 1μA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Bandwidth | 0.025 kHz |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 256 |
| Total Resistance | 200000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 325 |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 3V |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |