MAX5395NATA+T OverviewIt is contained in 8-WFDFN Exposed Pad pacakge.This pentometer begins to be stored by Volatile.There are embedded 1 circuits in this digital potentiometer.It is accessible in the Tape & Reel (TR) package to secure the digital analogic.There are 256 taps to protect the overcurrent of this pentometer.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.The potentionmeter can supply 1.7V~5.5V voltage.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~125°C.100kOhm can limit the flow.Pentometer is a member of MAX5395 family.This potentiameter gets 8 pins on it.Selectable Address can be found when using this digital variable resistor.The potentiometer conducts in a supply voltage of 1.8V.Digital potentiometer can handle a maximum supply current of 25μA.
MAX5395NATA+T FeaturesAvailable in 8-WFDFN Exposed Pad package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 1.8V
MAX5395NATA+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX5395NATA+T Digital Potentiometers applications.
Testing equipment
PC
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2012 |
| Tolerance | ±25% |
| Feature | Selectable Address |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 50 ppm/°C |
| Resistance | 100kOhm |
| Voltage - Supply | 1.7V~5.5V |
| Base Part Number | MAX5395 |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 1 |
| Memory Type | Volatile |
| Max Supply Current | 25μA |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 256 |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 25 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |