CAT5409YI50 OverviewThere are 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages in this package.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.To protect this pentometer from overcurrent, there are 64 taps.Positions 64 make up this pentometer.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 24.Listed below are 4 functions included in this programmable potentiometer.Its total resistance will be 50000Ohm.The performance of 3V is provided by 3V.In the digi devices, 24 pins can be seen.The mounting direction should be Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 2.5V~6V.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.There is a possibility of limiting the flow by 50kOhm.There are 24 pins on this potentiameter.When using this digital variable resistor, Selectable Address can be found.At 5V, the potentiometer conducts.Here are some additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORY
CAT5409YI50 FeaturesAvailable in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
24 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
CAT5409YI50 ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
CAT5409YI50 Digital Potentiometers applications.
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
| Lifecycle Status | LAST SHIPMENTS (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Series | CAT5409 |
| Published | 2009 |
| Tolerance | ±20% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Selectable Address |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 300 ppm/°C |
| Resistance | 50kOhm |
| Number of Positions | 64 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Additional Feature | NONVOLATILE MEMORY |
| Voltage - Supply | 2.5V~6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 24 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 4 |
| Nominal Supply Current | 1mA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 64 |
| Total Resistance | 50000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 80 |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 6V |
| Temperature Coefficient (Typ) | ±300ppm/°C |
| Length | 7.8mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |